Olen nuorena tyttönä ollut muutaman kerran Turkissa rantalomalla. Enää en tavoita samaa fiilistä. Mutta muuten Turkki on houkutellut minua jo pitkään. Tämän viikon tiesin joutuvani vielä tekemään töitä, joten kohteen piti olla sellainen, että malttaisin myös istua aloillani. Mitä siihen vaadittaisiin? Hyvätasoinen hotelli ja kunnon nettiyhteys. Meri, jota aina välillä tuijotella. Uima-altaan reunan lisäksi muitakin paikkoja tehdä töitä, vaikka terasseja.
Päädyin Fethiyeen.
Lentoyhtiön säätämisen vuoksi olin ensimmäisen yön Dalamanissa. Siellä taksilla ajelu oli aika hintavaa ja hotelli vähän syrjässä, joten taksi+bussi(+mahdollinen taksi perillä Fethiyessä)-yhdistelmää kovin paljon enempää ei maksanut taksi ovelta ovelle (42 euroa). Seuraavat taipaleet yritän kyllä hoidella julkisilla. Se on helpompaa sitten, kun saan väännettyä lomamoodin päälle. Sitten kun enää ei tarvitse ajatella dead lineja.
Tällainen oli ensimmäinen päiväni Fethiyessä. Ei tämä hullumpi office olisi, vai mitä luulet?
Yacht Boutique Hotel* on kiva. Huoneiltaan se on aika perustasoa, mutta duunihommien hoitoon sillä todella on puolensa, esimerkiksi hyvin toimiva wifi.Viihtyisässä ympäristössä työkin sujuu.Minun toimistoni oli reunimmaisena vasemmalla.Lounasaika vei satamaan.Ei siinä auringossa alkuun tarvinnut kuin putkilon Sensaita ja pullollisen Sirmaa.Yksi salaatti näköalalla, kiitos.Pikkuiset purjeveneet täyttävät Fethiyen Marinan. Veneitä on kaikkialta maailmasta.Rannan tuntumassa on myös turistimeininkiä, aika paljon feikkiä myyviä basaarikujia, mutta myös hyviä oikeita liikkeitä. Minun piti esimerkiksi käydä ostamassa kaikki meikit, koska joku tumpelo (minä) jätti meikkipussin Helsinkiin.Tämä voisi olla melkein mistä tahansa Välimeren pohjois- tai itärannikolta.Kun ukkonen alkoi jyrähdellä, pistäydyin neuvoa-antavalle hilejuomalle Flow Loungeen ja tein töitä pienen sadekuuron ajan. Paikka oli ihana. Hyvää loungemusiikia, ystävälliset ihmiset ja kaunis sisustus. Saatan joutua palaamaan. En tänään enää, mutta ehkä huomenna.
Tilasin illallissalaatin parvekkeelle. Kun sen saa kahdeksalla eurolla, ei huonepalvelun käyttö tunnu tuhlaukselta.Minulla on vielä ehkä 60 auringonlaskua tällä reissulla. Tässä ensimmäinen. Aika kiva!
4 comments
Ihanan näköinen paikka! Satamissa on aina niin leppoinen tunnelma. Ja tuo uima-altaan ympäristö suorastaan kutsuu puoleensa.
Totta. Huvivenesatamissa on lähtemisen ja tulemisen tunnelmaa muttei koskaan kiire.
Oikein kivalta näyttää! Hieman kade noista työoloista, vaikka paistaahan täällä nyt sentään aurinko 😀
Odota, kun näet tämänpäiväisen officeni. Mä just niin haluan jäädä tänne ikuisuuksiksi.